Жанрови Места Галерија Претрага Језик
Општина

Гаџин Хан

Гаџин Хан

Гаџин Хан се некада звао Прокопова Кутина. Кутина је била у долини источно од садашњег центра. Легенда говори да је пут који је ишaо из правца Ниша у правцу Бабушнице прокопан, па се место називало Прокопана Кутина или Прокопова Кутина. Трагови овог пута постоје и данас. Када су око 1850. године браћа Станко и Стојан Николић дошли у Прокопану или Прокопову Кутину, саградили су хан. Један од браће, Станко, имао је надимак Гаџа, јер је био нижег раста, па су сви говорили да иду у Гаџин Хан. До 1944. године место се званично називало Прокопова кутина, а од 1944. носи данашњи назив Гаџин Хан. После ослобођења од Турака 1878. године Заплање су називали "новим крајевима", "новоослобођеним крајевима" па и "новом Србијом".

Заплањци су у овом делу Србије познати по карактеристичним занатима и занимањима. Најбољи кречари су из Малог и Великог Крчимира, Семче и Спотнице. Најбројније и најбоље ћумурџије су из села Гаре. Село Гркиња било је надалеко познато по грнчарству, али тај занат већ одумире.

Насељена места из општине са записима:

Приказана је страна 1 од 10

Министарство културе и информисања Републике Србије, на основу одлуке Комисије за избор пројеката у области истраживања, заштите и коришћења нематеријалног културног наслеђа, одобрило је и финансијски подржало пројекат Савремена теренска истраживања усмене традиције Заплања Филозофског факултета Универзитета у Нишу. Истраживања усменог наслеђа на територији Заплања реализује тим који чине студенти ОАС Србистика и ДАС Филологија, истраживачи са Департмана за србистику, Балканолошког института САНУ, Филозофског факултета у Новом Саду, Универзитета Ворик (University of Warwick, Coventry) и Универзитета у Редингу (University of Reading).